0

Zapuść wąsy dla jaj – kampania Movember

Fundacja Movember organizuje cykliczną akcję, która ma na celu zwiększenie świadomości, dotyczącej profilaktyki nowotworów jąder i prostaty. W ramach tej akcji, która będzie trwała przez cały listopad, mężczyźni będą mogli się poddać bezpłatnym badaniom USG jąder. Na terenie całej Polski zorganizowane zostaną punkty, w których będzie można nie tylko się zbadać, ale też porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się zdrowiem intymnym, nauczyć się samobadania i zasięgnąć wiedzy na temat raka jąder i prostaty oraz ich diagnostyki. Akcja Movember obejmie swoim zasięgiem Sopot, Warszawę, Wrocław, Lublin, Kraków, Kędzierzyn-Koźle, Opole oraz Katowice.

Kampania Movember odbywa się cyklicznie od kilku lat w 21 państwach świata (m.in. w Australii i Wielkiej Brytanii), a w Polsce startuje już po raz trzeci. Organizatorzy kampanii zachęcają do tego, by mężczyźni zapuszczali przez listopad wąsy, dając w ten sposób wyraz swojej solidarności i prowokując do dyskusji na temat męskiego zdrowia. Wąsy zapuścili także ambasadorzy listopadowej kampanii, a więc siatkarze Mistrza Polski, drużyny ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Jako sportowcy chcemy pokazać, że łatwiej jest przeciwdziałać, niż leczyć. Żaden sportowiec nie chce być kontuzjowany, tak samo jak żaden mężczyzna nie chce być chory. Dlatego lepiej się przebadać i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Chcemy pokazać, że mężczyźni nie powinni się tego bać – mówi Sebastian Świderski, prezes ZAKSA i przedstawiciel siatkarskich ambasadorów kampanii Movember w Polsce.

Rak prostaty jest jednym z najczęściej zabijającym mężczyzn schorzeniem, co roku diagnozuje się go u około 11 tys mężczyzn, natomiast rak jąder, choć stosunkowo rzadki (w Polsce stanowi około 1 proc. przypadków), to nieleczony potrafi doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy. Chociaż to właśnie nowotworów mężczyźni obawiają się najczęściej, to ich świadomość dotycząca regularnych badań jest wciąż niewielka. Dlatego tak ważne są kampanie informujące o profilaktyce nowotworowej.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *