0

Kampania społeczna „Nasz chleb powszedni”

Nieformalna grupa Chlebem i Solą (twórcy serwisu uchodzcy.info) i Otwarta Rzeczpospolita, wraz z piekarnią Putka przygotowali eksperyment społeczny, który polegał na pieczeniu chleba przez przedstawicieli grup najbardziej narażonych na wykluczenie i mowę nienawiści. W piekarzy zamienili się zatem: uchodźca, gej, muzułmanin i Żyd. Następnie klienci piekarni mogli spróbować upieczonego chleba i ocenić, czy zmienił się przez to, że upiekli go zaproszeni goście.

Eksperyment został opublikowany w internecie:

Eksperyment ten odbył się w ramach kampanii społecznej „Nasz chleb powszedni”, a historie osób wcielających się w rolę piekarzy można zobaczyć w filmach na kanale YouTube kampanii. Są to m.in. „Z wychowania jestem muzułmaninem, a teraz też już trochę katolikiem”, „Dlaczego nacjonalizm jest tak popularny wśród młodych?”, „W Syrii teraz jest tak, jak w Polsce było dawniej”, „Nigdy w Polsce nie byłem tak bojaźliwy jak teraz”, „Kiedy wychodzę wieczorem, zazwyczaj biorę ze sobą kogoś, kto stanie w mojej obronie”, „Jestem uchodzącą, czy to nie oznacza, że nie jestem człowiekiem?”, „Niektórzy nie chcą siedzieć obok czarnego”, „Czy można się zmienić w heteroseksualistę?”.

Chleba, który został upieczony w eksperymencie, będzie można spróbować w różnych miejscach Polski. Więcej informacji o akcji pod adresem: www.naszchlebpowszedni.pl

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *