0

Kampania informacyjna „Poznaj swoje prawa”

Kampania Przeciw Homofobii przygotowała pierwszą w Polsce internetową kampanię informacyjną, która porusza problemy praw pacjentów i pacjentek LGBTI, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych.

Pacjenci LGBTI często doświadczają dyskryminacji ze strony personelu medycznego, w postaci niestosownych, obraźliwych, a nawet wulgarnych komentarzy, które odnoszą się do ich orientacji seksualnej. Występuje także utożsamianie homoseksualności z chorobą i pedofilią, uzależnienie dalszego leczenia od testu na obecność wirusa HIV, a w skrajnych przypadkach nawet odmowa leczenia czy też skierowanie na badania i ujawnianie orientacji seksualnej bez zgody pacjenta i jego wiedzy. Okazuje się, że obszar opieki zdrowotnej to obszar dyskryminacji, w którym Polki i Polacy najczęściej doświadczają nierównego traktowania.

Bohaterami i bohaterkami kampanii „Poznaj swoje prawa” są właśnie osoby LGBTI, które doświadczyły dyskryminacji ze strony personelu medycznego. Udostępnione w sieci grafiki z ich przypadkami stanowią jeden z elementów kampanii. Innym jest broszura „Prawa pacjenta LGBTI”, w której w przystępny sposób opisane zostały prawa przysługujące pacjentom i pacjentkom LGBTI oraz wskazówki, dotyczące tego jak i gdzie należy zgłaszać przypadki łamania tychże praw. Często bowiem zdarza się, że osoby poszkodowane nie zgłaszają skarg, w przekonaniu o nieskuteczności takiego działania. Tymczasem skargi skutkują naświetleniem problemu i pokazują jak łamane są zasady równego traktowania pacjentów w Polsce. Należy mieć na uwadze to, że im więcej będzie skarg, tym łatwiej o zmianę prawa i jego przestrzeganie.

Internetowa kampania informacyjna „Poznaj swoje prawa” wystartowała 18 kwietnia i potrwa miesiąc. W jej ramach udostępniono serwis: https://kph.org.pl/prawapacjenta/

Patronat honorowy nad kampanią objęli: Rzecznik Praw Pacjenta i Rzecznik Praw Obywatelskich. Patronami medialnymi są: Gazeta Wyborcza „Tylko Zdrowie”, dwumiesięcznik „Replika” oraz portal Queer.pl.

841a11974b251

841a11974b2512

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *